Marc Cuban – „Im mniej jesteś winny innym, tym większy sukces osiągnąłeś”
„Najlepszą grupą, na której trzeba się skoncentrować, są klienci mówiący to, co myślą”[1]
Dzisiejszy wpis poświęcę recenzjom dwóch książek Marca Cubana. Marc posiada majątek wartości 4,7 mld USD i jest właścicielem znanego klubu NBA – Dallas Mavericks.
Książki, które chciałbym dzisiaj omówić to „Jak grać, żeby wygrać w biznesie?” (Wydawnictwo OSM Consult, Warszawa 2011) oraz „Jak każdy dzieciak może rozpocząć biznes” (ang. How Any Kid Can Start a Business, Matcha360 LLC, Las Vegas 2017). W ramach obu książek autor stara się opisać swoją filozofię biznesu, z tym że druga książka jest skierowana raczej do dzieci i ma ich wprowadzić na drogę kariery bizneswoman lub biznesmana.
Dlaczego biznes sportowy może być opłacalny?
Marc Cuban posiada jedną z najbardziej udanych franczyz sportowych w NBA, mianowicie klub Dallas Mavericks. Pod kierownictwem autora udało się temu klubowi zdobyć pierwszy i do tej pory jedyny tytuł Mistrza NBA w 2011 roku. Jednakże autor nie uważa, że zdobycie mistrzostwa jest najważniejszą kwestią w zarządzaniu takim klubem. Jego zdaniem w sporcie, podobnie jak w biznesie, nie mamy bezpośredniego wpływu na nasze rezultaty, a jedyne, co możemy kontrolować, to poniesione nakłady oraz nasz wysiłek. Sam wynik jest w pewnym sensie nieprzewidywalny, dlatego nie możemy zagwarantować kibicom za każdym razem mistrzostwa. Jednakże to, na co ma wpływ właściciel klubu, to taka atmosfera widowiska, aby wszyscy klienci byli zadowoleni z rodzinnego wyjścia i chcieli powrócić na wydarzenie. Dlatego Marc bardzo często przychodzi na mecze Dallas Mavericks sam i bierze najtańsze bilety, aby doglądać wszelkie szczegóły, takie jak np.: czy parówki w standach są wystarczająco ciepłe, czy nie trzeba czekać w kolejce, czy toalety są odpowiednio czyste, czy muzyka i przerywniki działają. Uważa, że aby zapełniać halę klub musi zapewnić wspaniały show (podobnie jak kino czy teatr), a sam wynik jest już kwestią niezależną. Jest to podejście inne niż w wielu europejskich klubach, które mimo posiadania wspaniałych zawodników (np. Barcelona) z punktu finansowego są w złej sytuacji. Jest to też inny model kibicowania niż europejski, gdzie trudno sobie wyobrazić kibiców Legii Warszawa czy Crvenej Zvezdy Belgrad zainteresowanych jakością parówek na standach, a nie domagających się zwycięstw. Mimo to amerykański model zarządzania klubem (stosowany np. w Manchester United) pokazuje, że bez sukcesów sportowych można osiągać sukces finansowy.
Oszczędność kluczem do sukcesu w biznesie
Według Marca im mniej mamy długów i zobowiązań wobec innych, tym lepiej na tym wyjdziemy biznesowo. Osoby, które pożyczają nam pieniądze, czy to venture capital, czy też ktokolwiek inny niż rodzina i klienci robią to dlatego, że chcą zarobić więcej niż my. Według autora jednym z największych błędów w biznesie jest chęć wygodnego życia (szczególnie na początku), a wszelkie zakupy mieszkań, drogich samochodów, czy zagranicznych wyjazdów w końcu odbiją się na naszym biznesie i zobowiązaniach wobec innych. Tak samo przygląda się pracownikom. Stwierdza: „jeśli pracownik upomina się o lot w pierwszej klasie lub domaga się zatrudnienia prywatnej sekretarki, uciekaj, gdzie możesz, takie osoby budują imperium i zatrują twoją firmę”[2]. Uważa, że jednym z sygnałów, które wskazują na to, że firma jest źle zarządzana finansowo jest to, że rozdaje klientom koszulki ze swoim logo lub szef posiada firmę zarządzającą jego PR-em (kto by w ogóle chciał chodzić w koszulce z firmowym logo?).
Uczenie dzieci biznesu od małego
Druga z książek Marca Cubana porusza istotną kwestię, jak uczyć dzieci przedsiębiorczości. W ramach książeczki przedstawia opisowo kim jest przedsiębiorca, czyli „ktoś kto zakłada biznes, aby zarabiać pieniążki”[3]. W książce mówi o tym, że chociaż wiele dzieci chce zostać lekarzami, strażakami, sportowcami, to niewielu mówi o byciu przedsiębiorcą, gdyż nie do końca wiedzą, z czym się to wiąże (nie jest to do końca zawód).
Książka stara się zapełnić tę lukę i przy wykorzystaniu kolorowych ilustracji przedstawia najważniejsze koncepty przedsiębiorczości (np.: nisze rynkową, pomaganie ludziom przez dobre produkty, wyższość implementacji nad pomysłem). Następnie znajdujemy dziesięć pomysłów na biznes, które dzieci mogą wykorzystać, aby zdobyć pierwsze doświadczenie w biznesie. W tym znajduje się typowy evergreen, mianowicie produkcja i sprzedawanie lemoniady na lokalnych eventach szkolnych czy też lokalnego klubu sportowego.
Autor bloga sam uczył się sprzedawać i poczuł do tego zamiłowanie podczas kiermaszów w podstawówce, gdzie posiadał najlepsze wyniki w sprzedaży książek w całej szkole! Marc w swojej książce mówi również o wyższości finansowej przedsiębiorcy nad profesjonalistą, np. informatykiem czy lekarzem, stwierdzając: „lekarze, inżynierowie, prawnicy czy inni wysoko wykształceni profesjonaliści wymieniają swój czas na pieniądze”, ale ograniczeniem ich zarobków jest ich czas[4]. Jeśli chodzi o przedsiębiorców, to granicą jest ich śmierć (ang. „sky is the limit”) i tylko przedsiębiorca może zarabiać pieniądze kiedy śpi (szczególnie w dobie Internetu).
Podsumowanie
Rekomenduję obie książki Marca Cubana osobom, które chcą poznać jego oryginalne podejście do przedsiębiorczości. Autor skupia się na konkretach, dlatego obie pozycje są krótkie (odpowiednio 100 i 50 stron), jednakże bardzo dobrze przedstawiają najważniejsze koncepcje i wyzwania przedsiębiorczości. Polecam szczególnie pierwszą książkę ze względu na kwiecisty styl opowiadania Marca, który zachęca do startowania z własnym biznesem.
Materiały edukacyjne:
1. Film „Jak zostałem miliardem?” (25 minut) z Bloomberg Orginals opisujący ciekawie biznesową historię Marca Cubana:
2. Porada Marca Cubana: dlaczego ludzie nie uzyskują sukcesów w założonym biznesie? (11 minut).
[1] Marc Cuban, „Jak grać by wygrać w biznesie?”, Wydawnictwo OSM Consult, s. 74. [2] Tamże, s. 100. [3] „Jak każdy dzieciak może rozpocząć biznes” (ang. How Any Kid Can Start a Business, Matcha360 LLC, Las Vegas 2017), s. 10. [4] Tamże, s. 50.
Skomentuj